PhDr. Štěpánka Fremutová, NLK
(Ne)tradiční zpráva ze služební výpravy
Dlouhá léta býval „měsícem knihy“ březen, ale knihomolové, kteří mají za sebou již anketu Magnesia Litera, se na jaře těší hlavně na květen. Každoročně se v jeho polovině koná na pražském Výstavišti mezinárodní Knižní veletrh a literární festival Svět knihy a my jsme samozřejmě u této události nemohli chybět.
Důvody jsou mj. i ryze praktické. Na veletrhu prezentují vydavatelé své hlavní novinky – často ještě dříve, než se objeví na běžném trhu – které je tam tudíž možné získat „v předstihu“. A to zpravidla i s nějakým veletržním zvýhodněním. Což je příležitost, kterou je škoda nevyužít, a tak se také stalo. Náš knižní fond tak mj. obohatí publikace Moderní analýza biologických dat – 4. díl, která doplňuje předchozí díly a je určena především studentům z biologických oborů.
Ovšem kromě odborné literatury a specializovaných titulů, kvůli nimž míří na Výstaviště lidé profesně deformovaní, jako jsme my, láká veletrh širokou veřejnost na atraktivní doprovodný program, diskusní fóra, přednášky, autogramiády a autorská čtení.
Letošní, v pořadí 29. ročník (jehož čestným hostem byl dlouhodobý program „Das Buch – německojazyčná literatura“), byl připravován především s ohledem na výročí jednoho z nejvýznamnějších spisovatelů, rodáka ze Starého města pražského, Franze Kafky, od jehož narození uplynulo letos rovné století. Tak měli čtenáři možnost setkat se i s nejvýznamnějším Kafkovým životopiscem Reinerem Stachem. K chvále organizátorů podotkněme, že výročí pojali přiměřeně, takže návštěvníci, kterých bylo letos na 60 tisíc, rozhodně nemuseli mít dojem, že je na výstavě poněkud „překafkováno“.
Prostor dostali i jiní autoři a vydavatelé. Z těch zahraničních to byli například irský romanopisec John Boyne, němečtí autoři Olivia Wenzelová a Bernhard Schlink, jeden z nejvýznamnějších současných švýcarských spisovatelů Peter Stamm, rusky píšící spisovatelka arménského původu Narine Abgarjanová, francouzský autor komiksů Alexis Nolent alias Matz, kreslíř a ilustrátor Nicolas Mahler.
Z českých spisovatelů pak zmíníme vítězku letošní Magnesie Litery rusistku Alenu Machoninovou, Karin Lednickou, básníka Petra Borkovce, Radku Denemarkovou, scifistu Ondřeje Neffa, Biancu Bellovou.
Za zmínku stojí, že výročí Franze Kafky se věnují i akce probíhající mimo zmiňovaný veletrh. Za mnohé připomeneme výstavu „Očima Franze Kafky: Mezi obrazem a jazykem“ v Západočeské galerii (5. června – 28. října letošního roku).
Nadcházející jubilejní 30. ročník Světa knihy se bude konat od 15. do 18. května 2025 a zaměří se na literaturu portugalských autorů.
Těšme se na další knižní svátky a čtenářům přeji mnoho zajímavých přečtených knih.
Citace
FREMUTOVÁ, Štěpánka. Svět knihy 2024: letos hlavně ve znamení Franze Kafky. Lékařská knihovna. Online. 2024, roč. 29, č. 1-2. ISSN 1804-2031. Dostupné z: https://casopis.nlk.cz/2024-29-1-2/svet-knihy-2024-letos-hlavne-ve-znameni-franze-kafky/ [cit. 05.02.2025].