Bc. Kateřina Hajná, NLK
Zdravotnické muzeum Národní lékařské knihovny (NLK) také letos významně přispělo svými sbírkami do několika výjimečných projektů, které veřejnosti zprostředkovaly historii medicíny a zdravotní péče na našem území. Zaměříme se zde na jeden z nich, v němž Zdravotnické muzeum NLK sehrálo důležitou roli. Je jím výstava 130 let nemocnice Čáslav, která připomněla historii čáslavského zdravotnického zařízení prostřednictvím autentických lékařských nástrojů a přístrojů.
Městská nemocnice Čáslav si k letošnímu roku připomíná 130. výročí svého provozu. K této výjimečné příležitosti se v nemocničním areálu uskutečnila výstava 130 let nemocnice Čáslav, na které se z velké části podílelo Zdravotnické muzeum NLK. Zájemci měli možnost výstavu poprvé navštívit v rámci dne otevřených dveří konaného 25. září 2024, kde se mimo historie nemocnice seznámili také s jejím současným provozem a péčí o pacienty na vybraných odděleních. Výstava byla v hale spojovacího krčku nemocnice nadále přístupná veřejnosti až do 10. listopadu 2024. Pomocí dobových nástrojů, přístrojů a pomůcek reflektovala jednak rozvoj medicíny, jednak vývoj čáslavského nemocničního zařízení od konce 19. století až do současnosti.
Městská nemocnice Čáslav má za sebou relativně bohatou historii. Počátky čáslavské nemocniční péče sahají do roku 1844, kdy byla dokončena výstavba první městské nemocnice, následně v roce 1880 došlo k rozhodnutí o stavbě nové a větší budovy, která by lépe odpovídala požadavkům moderní medicíny než stávající Všeobecná veřejná nemocnice císaře a krále Františka Josefa I. Nová budova se otevřela v roce 1894, (tj. před 130 lety). Po velké přístavbě dokončené roku 1928 nesla následně nová budova název Veřejná okresní nemocnice prezidenta T. G. Masaryka a nadále docházelo k jejímu dalšímu rozšiřování.
Postupně byla nemocnice obohacena o další specializovaná pracoviště. V druhé polovině 20. století bylo již méně využívané infekční oddělení nahrazené oddělením dětským a nemocnice byla dále rozšířena o gynekologicko-porodnické oddělení a ARO, stejně jako o diagnostická a rehabilitační pracoviště. V roce 1992 přešla nemocnice do držení města a od té doby nese název Městská nemocnice Čáslav. K nejnovějším změnám dochází po roce 2000, kdy se postupně modernizují jednotlivá oddělení a další vybavení nemocnice.
Jednotlivé exponáty výstavy reprezentovaly, jak se nemocnice a její vybavení měnilo a rozvíjelo. Výstava zahrnula různé typy lékařských nástrojů jako například chirurgické, a to již z 19. století – skalpel s dřevěnou rukojetí, amputační pilku nebo klystýrovou stříkačku. Tyto nástroje mj. reflektují dobu před zavedením moderních aseptických technik. Zároveň byly také návštěvníkům představeny nástroje fyzikálního vyšetření, například poklepové kladívko podle Traubeho či tonometr podle Gustava Gärtnera, které se pro lékařská vyšetření staly zásadními a které dokumentují postupný vývoj v lékařské diagnostice.
Důraz byl také kladen na užívané techniky anestezie z přelomu 19. a 20. století reprezentované například chloroformovou maskou podle Schimmelbusche či přístrojem pro inhalační narkózu Somnator. Zajímavostí bylo rovněž zastoupení využívání rentgenu, ke kterému v nemocnici přistoupili od roku 1910 a jehož používání v následujících letech značně rozšířil tehdejší primář Karel Schnurpfeil.
Exponáty z porodnické oblasti dokládaly měnící se přístup v péči o kojence a rodičky. Pozdější období 20. století bylo na výstavě zastoupeno například elektrokardiografem ze 70. let a dalšími pokročilejšími diagnostickými zařízeními, která ilustrují pokrok v monitorování pacientů. Pomocí podobizen významných primářů čáslavské nemocnice vystavených ve spojovacím krčku budovy připomínala výstava také význačné osobnosti čáslavské nemocnice.
Zdravotnické muzeum NLK hraje důležitou roli v uchovávání a prezentaci historických lékařských nástrojů, přístrojů a pomůcek, které odrážejí vývoj zdravotnické péče a medicíny. Výstavy připravované ve spolupráci s muzeem, jako právě tato k výročí čáslavské nemocnice, slouží nejen jako místa poznání, ale také jako důležité připomínky vývoje péče o zdraví. Zdravotnické muzeum NLK tak kontinuálně přispívá k rozšíření znalostí o zdravotnictví a k posílení veřejného povědomí o významu historie v této oblasti.
Citace
HAJNÁ, Kateřina. Zdravotnické muzeum NLK jako most mezi minulostí a současností medicíny. Lékařská knihovna. Online. 2024, roč. 29, č. 3-4. ISSN 1804-2031. Dostupné z: https://casopis.nlk.cz/en/2024-29-3-4/zdravotnicke-muzeum-nlk-jako-most-mezi-minulosti-a-soucasnosti-mediciny/ [cit. 22.12.2024].