PhDr. Eva LESENKOVÁ, Ph.D., NLK
V listopadu letošního roku jsme si připomněli desáté výročí založení Klubu lékařských knihoven Svazu knihovníků a informačních pracovníků (SKIP). Myšlenka založit klubovou platformu lékařských knihoven a knihovníků vznikla v roce 2007, k ustavení Klubu došlo 11. 11. 2009. Iniciativa vzešla z regionů, mezi aktivní zakládající členy patřila PhDr. Hana Kovalčuková z Jihomoravského regionu, Mgr. Jindřiška Šindlerová ze Zlína a kolegyně Mgr. Malá z liberecké nemocniční knihovny.
Hlavní cíle zůstaly po celou dekádu stejné – snaha podporovat a rozvíjet komunikační cesty pro vzájemnou odbornou a profesní informovanost, organizovat tréninky a vzdělávací aktivity za účelem prohlubování profesní mobility lékařských knihovníků a nacházet praktické cesty pro rozšiřování spolupráce s jinými veřejnými knihovnami nebo subjekty.
Pravidelná setkávání se zástupci regionů se ustálila na letních a zimních termínech, tedy dvakrát ročně. Jarní setkávání tradičně probíhají v některém z regionů. Na jejich programu bývají sdílení doporučení a příkladů dobré praxe, přenos informací z celostátních zastupitelských orgánů (Knihovnický institut NK, Ústřední knihovnická rada).
Podstatnou a významnou aktivitou Klubu je každoroční pořádání vzdělávací akce, která bývá organizována ve spolupráci s mateřskou organizací SKIP a s podporou programu „Knihovna 21. století“.
Pro zajímavost uvádíme retro přehled:
2010
První pracovní seminář pod názvem „Knihovník učitelem“ se uskutečnil 7. října 2010 v prostorách Národní lékařské knihovny v Praze.
2011 – 2012
“Putovní“ semináře „Nové vyhledávání v portálu Medvik 2.0.,“ – se uskutečnily v nemocničních knihovnách v Liberci, Příbrami a Ostravě ve 4. čtvrtletí 2011 a I. čtvrtletí 2012.
2012
V listopadu 2012 proběhla 6. konference lékařských fakult ČR a SR s mezinárodní účastí na téma e-learning a zdravotnická informatika ve výuce – Mefanet. Na konferenci byly předneseny výsledky průzkumu účastníků e-learningového kurzu LMS Moodle „Moderní knihovnicko-informační práce v lékařských knihovnách“, které přinesly přehled příznivých dopadů e- learningové výuky na práci ve zdravotnických knihovnách.
2013
Proběhla akce vzdělávání neformální cestou „Autoři a volný přístup k informacím“. Inspiraci přivezla Mgr. Adéla Jarolímková, Ph.D. z evropského setkání lékařských knihovníků ve Švédsku. KLK připravil pracovní den věnovaný tématice Open Access technikou World Café, jejímž principem je volné sdílení nápadů a myšlenek pod vedením „hostitele“. Švédská inspirace byla doplněna studiem vzdělávacích materiálů 100 výzkumných metod PhDr. Ladislavy Zbiejczuk Suché, Ph.D.
2014
Seminář „Z historie medicíny 18. až 20. století nejen ve sbírkách a fondech Národní lékařské knihovny (NLK)“ se konal 9. října 2014 u příležitosti 80. výročí založení Zdravotnického muzea, které je oddělením Národní lékařské knihovny. Seminář proběhl ve spolupráci s Ústavem dějin lékařství 1. LF UK v Praze. Zpestřením celé akce byl závěrečný kvíz s otázkami z historie Zdravotnického muzea a poznáváním předmětů z jeho sbírek.
2015
V termínu 27. 4. – 7. 6. proběhl ve spolupráci s NLK (VISK2), KLK SKIP a Rektorátem Univerzity Karlovy e-learningový kurs „Vyhledávání vědeckých informací ve specializovaných databázích se zaměřením na zdroje pro EBM v prostředí NLK”, kterého se účastnilo 36 knihovníků.
Další významnou akcí KLK, které se účastnili nejenom členové, ale i ostatní knihovníci, bylo pracovní setkání 6. 10. 2015 v čítárně Národní lékařské knihovny v Praze. Na akci s tématem „Profesionalita a komunikační styl knihovníků” jsme se společně zaměřily na téma smyslu a významu knihovny pro vzdělávání.
2016
Na Novotného lávce se 5. 10. 2016 konalo pracovní setkání nejen lékařských knihovníků s názvem “Zdraví v knihovně – kvalitní informace o zdraví a nemoci“.
2017
Tento rok se podařilo uspořádat tři akce: dvakrát, pro úspěch opakovaný seminář „Volně dostupné nástroje pro knihovníky“ a seminář „Nové obzory ve vyhledávání na internetu“.
2018
Opět trojí setkání, dvě ze setkání byla klasickými semináři: 5. 2. 2018 pod názvem „Sdílení a spolupráce v digitálním světě“ a 2. 10. 2018 „Kritické myšlení a přijímání informací“ . Třetí akcí byl e-learningový kurz, který probíhal ve dnech 21. 05. – 29. 06. 2018 s názvem „Medicínské informace pro knihovny 2018: systémy a nástroje pro vyhledávání“.
2019
Seminář pro knihovníky z programu MK ČR Knihovna 21. století 2019 – SKIP „Elektronické zdravotnictví pro občana, zdravotní gramotnost a knihovny” se uskutečnil 26. září 2019.
Každé vzdělávací akce se účastnila zhruba třicítka posluchačů. Více zájemců je možné uspokojit jen v případě, že si pronajímáme větší prostory, než jaké máme k dispozici v NLK. V budoucnosti bychom rádi rozšířili aktivity Klubu i pro laickou veřejnost. Naším záměrem je získávat odborné partnery pro další tematická setkání o zdravotnictví a o péči o zdraví, která by zaujala nejen zdravotnické knihovníky. V Klubu je v současnosti registrováno 29 členů. Tento počet se ustálil, s úbytkem odcházejících kolegů do důchodu se osobním náborem daří získávat nové členy. Od spolupráce s mladšími kolegy a zapojením nových komunikačních možností (Facebook) si slibujeme větší ohlas našich aktivit.
Použité zdroje:
LESENKOVÁ, Eva, JAROLÍMKOVÁ, Adéla, FEBEROVÁ, Jitka, BOUZKOVÁ, Helena. Quality and Effectivnes Evaluation of E-learning Courses in the Field of Medica Librarienship. In: SCHWARZ, Daniel, Martin KOMENDA a Jaroslav MAJERNÍK. 6th International Conference of Czech and Slovak Faculties of Medicine: focused on e – learning and informatics in medical education. Brno: Masaryk University, 2012, s. 32-33.
Citace
LESENKOVÁ, Eva. 10 let Klubu lékařských knihovníků (KLK) SKIP. Lékařská knihovna [online]. 2019, roč. 24, č. 3-4 [cit. 22.12.2024]. Dostupné z: https://casopis.nlk.cz/en/archiv/2019-24-3-4/10-let-klubu-lekarskych-knihovniku-klk-skip/. ISSN 1804-2031.